O projektu

Zažili jste už někdy ten moment, že jdete přírodou a vůbec netušíte co kolem vás roste? To se vám už nestane! Už žádné nudné listování v knihách s obrázky rostlin, které jste v životě neviděli! Díky projektu Tajný život města poznáte rozmanitost rostlin, které vám rostou pod okny a dosud jste si jejich krásy a jedinečnosti možná nevšimli.

 

Staňte se badateli!

 

Mobilní aplikace [email protected] (která se kamarádí s operačním systémem Android a iOS) vám s tím pomůže a vtáhne vás do barevného a voňavého světa planě rostoucích druhů rostlin. Tento inovativní způsob poznávání rostlin vás bude nejen bavit, ale vytáhne vás ven - na místa, kde můžete bádat a objevovat něco nového a hodnotného ...

 

Školy zapojené do projektu objeví zajímavé lokality a rostlinné druhy ve svém okolí a budou je moci prezentovat široké veřejnosti. Navíc objeví kouzlo badatelsky zaměřeného vzdělávání, které určitě přispěje k větší oblibě výuky přírodovědných předmětů na školách!

 

 

[email protected]

PlantNet je obrazová aplikace pro identifikaci rostlin, vyvíjena vědci z francouzských výzkumných organizací (CIRAD, INRA, INRI a IRD), ze sítě Tela Botanica a za finanční podpory nadace Agropolis.

 

Tato bezplatná aplikace pomáhá identifikovat druhy rostlin z fotografií na základě softwaru pro vizuální rozpoznání. Počet druhů a množství obrázků použitých aplikací se vyvíjí se zapojením uživatelů do projektu.

 

Aplikace neumožňuje identifikaci okrasných rostlin. Nejlepšího výsledku dosáhnete s fotkou, na které je pouze jeden rostlinný orgán (list, květ, plod, nebo kůra...)

 

Když aplikace správně identifikuje rostlinný druh, můžete se zapojit do projektu sdílením svého pozorování. Odeslaná pozorování budou zkontrolována odborníky a v případě shody schválena a zařazena do databáze.


 

Českou verzi aplikace nyní ještě doplňujeme o lokální rostlinné druhy, její připravenost pro plné využití očekáváme v létě 2017.

 

 

aktivity


červen 2018

Projekt Tajný život města se pomalu chýlí ke konci a na světě je více jak 50 questů, některé školy to natolik zaujalo, že se základní tým rozrostl a za jednu školu vzniklo někdy až 5 questů. Školy oslovily i místní spolky a městské úřady a započaly slibnou spolupráci na osvětě místních obyvatel i návštěvníků. Čeká na nás těžké rozhodnutí, a to, které 3 školy vybrat a ocenit za jejich celoroční práci. Odměnou jim bude zážitkový pobyt v environmentálním centru Zaježová na Slovensku, kde se v září 2018 setkají s dalšími 3 nejúspěšnějšími týmy ze Slovenska. Kdo se stal tím šťastným vyvoleným se dozvíte už brzy.

květen 2018

Více jak 50 nových questů vzniklo v České republice a školní týmy, které si s nimi daly tolik práce, pořádají informační kampaně pro veřejnost a lákají své spoluobčany do přírody a za poznáním krásných míst.

duben 2018

Školní týmy vyráží do terénu a pracují na questech, některé jsou již dokončené a čekají na pilotní hledače. Připravují se informační kampaně pro veřejnost a společné questové vycházky.

březen 2018

Pokračují motivační setkání s týmy po celé České republice. V rámci semináře žáci prochází již hotové questy, které je nejen inspirují, ale také si všímají chyb, kterých by bylo dobré se při tvorbě vyvarovat.

Mapa škol

Základní škola Josefa Bublíka Bánov
Základní škola Brumov - Bylnice Brumov-Bylnice
Česko-anglické gymnázium České Budějovice
Základní škola Dačice Dačice
ZŠ Děčín 2 Děčín
ZŠ a MŠ Frýdek-Místek Frýdek-Místek
ZŠ a MŠ Janovice Frýdek-Místek
ZŠ Labyrint (dočasně pobočka ZŠ Pianeta) Háj ve Slezsku, Lhota
Základní škola a Mateřská škola Horní Stropnice Horní Stropnice
Základní a mateřská škola Hrabová Hrabová
Základní škola a Mateřská škola Hradec Králové Hradec Králové
ZŠ a MŠ Úprkova Hradec Králove Hradec Králové
Gymnázium Kadaň Kadaň
SPŠ Karviná Karviná
Základní škola a Mateřská škola Dělnická Karviná - Nové Město
Sportovní gymnázium Kladno
Základní škola Ledeč nad Sázavou Ledeč nad Sázavou
Gymnázium J. Jungmanna Litoměřice
Schola Humanitas Litvínov
Základní škola s rozšířenou výukou jazyků a Mateřská škola Litvínov Litvínov
Základní škola Měcholupy Měcholupy
Gymnázium Jana Palacha Mělník Mělník
Základní škola Milín Milín
ZŠ Mníšek pod Brdy Mníšek pod Brdy
ZŠ Ing. M. Plesingera-Božinova Nertovice Neratovice
Základní škola Nádražní 117, Ostrava Ostrava
Wichterlovo gymnázium Ostrava-Poruba Ostrava-Poruba
ZŠ a MŠ Píšť Píšť
Základní škola a Mateřská škola Plesná Plesná
Základní škola Jedna radost Poděbrady
ZŠ Mendíků Praha
Základní škola profesora Švejcara Praha 4 - Modřany
Střední škola mediální grafiky a tisku Praha 9
ZŠ Praha - Kbely Praha 9
ZŠ Kunratice Praha- Kunratice
ZŠ J.A.Komenského a MŠ Přerov Přerov II - Předmostí
ZŠ Prostějov Prostějov
Střední škola, Základní škola a Mateřská škola Rakovník Rakovník
Gymnázium Suverénního řádu maltézských rytířů Skuteč
Základní škola Sokolov Sokolov
ZŠ Stříbrná Skalice Stříbrná Skalice
Základní škola a Mateřská škola Svitavy Svitavy
ZŠ Třebíč Třebíč
ZŠ Karla IV. Ústí nad Labem
Základní škola Bodláka a Pampelišky Veliš
Základní škola a Mateřská škola obe Zbyslavice, p.o. Zbyslavice
Základní škola Zlín Zlín
Zlín Malenovice Zlín - Malenovice
Základní škola Zlín Zlín - Štípa
11. ZŠ Zlín Zlín-Malenovice

PARTNEŘI

 

My ve skupině Veolia vycházíme z poznání, že lidé jsou součástí přírody a celý ekosystém naší planety je provázaný společnými vazbami. Stejně tak společnosti skupiny Veolia ve vzájemné spolupráci a synergii vytváří jediný funkční celek. Jsme tu pro vás, ať už potřebujete vodu, energii nebo odpadové hospodářství.

www.veolia.cz

TEREZA, vzdělávací centrum, z.ú.

Věříme, že velké změny začínají od nejmenších. Vzděláváme proto děti, aby vytvářely společnost přátelskou k přírodě. Již 25 let podporujeme školy v oblasti environmentální výchovy a rozvoje přírodovědné gramotnosti.

V současnosti je do našich dlouhodobých vzdělávacích programů zapojeno přes 750 mateřských, základních a středních škol, 4 000 učitelů a 94 000 žáků. Na portálu JDĚTE VEN pomáháme rodičům, aby znovu objevili kouzlo her v přírodě a se svými dětmi trávili více času venku.

www.terezanet.cz, http://globe-czech.cz/cz

Živica je nevládní nezisková organizace, která inspiruje ke změně. Věnujeme se zejména vzdělávání, ekoporadenství a nabízíme prostor pro hledání sebe sama. Přinášíme inovativní cesty ve vzdělávání, nabádáme k odpovědné spotřebě a vědomé skromnosti. Hledáme pozitivní příklady, ukazujeme směr.

www.zivica.sk